Proč Bůh dopouští neštěstí?

30. září 2010 v 16:19 | Marpefi |  Víra
Tato otázka a mnohé další, jsou obšírněji rozebrány na sesterských stránkách v sekci "otázky a odpovědi"

Mohl by lidi varovat, ale ti poslouchají jiné

Bůh Stvořitel by mohl lidi varovat, ale ti ho nechtějí poslouchat. Mají své bohy (kariéra, honba za majetkem, pýcha, svoji "dokonalost" atd.) a ti je nevarují před nebezpečím, nýbrž je do nebezpečí přivádějí. Bůh Stvořitel se takovým lidem nemůže vnucovat, když ho nechtějí a chtějí jiného. (kolik lidí si stěžuje, že Bůh jim dopustil to a to...ale když se jich zeptáte, kde oni "mají" Boha, zjistíte, že jej naprosto ignorují...ne-li přímo odmítají, že Jej nepotřebují) - nemluvě o tom, že sám Pán Bůh ve své Bibli důrazně varuje před svévolnictvím, které povede jen k neštěstí...

Mnoho lidí se vysmívá zákonům, které Bůh v Bibli pro lidi ustanovil. Např. takové desatero...pro mnohé výsměch, nicméně kdyby se zastavili a trošku zamysleli, tak zjistí, že dnešní stav společnosti je způsoben odklonem od Božích přikázání a od samotného Boha. Tak jako dostanete k zakoupeném přístroji návod k použití od výrobce, tak dal podobně Bůh i nám lidem "návod na použití" našich životů - Bibli. Vždyť tyto příkazy nás mají chránit!

Bůh říká - "nazabiješ!"...jak potom můžeme obviňovat Boha z toho, když toto někdo poruší? Bůh také říká "nesesmilníš"...a podívejte se jenom na naši republiku...okolo 70% rozvodovost...samá nevěra, která je téměř propagována všude v médiích...a co plodí tato nevěra a následné rozvody? Deprese, nenávist, sebevraždy, alkoholismus, zatrpklost...a všechno toto plodí další řetězce hříchů, které se nějakým způsobem dotýkají lidí a přírody okolo nás...

I mnoho vědců křičí na poplach, že mnoho přírodních katastrof je způsobeno lidskými zásahy do ekosystémů...lidé chtějí jenom hrabat, žít konzumně, neohlížejí se na přírodu...a pak nadávají Bohu, že připustí nějakou katastrofu?

Ano, mnohdy trpí nevinní lidé, včetně věřících...konkrétní odpověď, proč to Bůh dopouští asi nikdo nezná...nicméně i mnozí z nevěřících mi dají jistě za pravdu, že až v nějaké životní zkoušce si uvědomili důležité věci, posunuli se někam dál apod...

Odpovědí je tedy více. Obviňovat však Boha je přízemní a nedomyšlené...

Boží zásah by také ukončil lidskou svobodu

Bůh dal lidem svobodnou vůli. Proto se můžeme rozhodnout, jestli budeme Boha milovat...lásku si totiž, jak jistě víte,vynutit násilím nemůžete...proto je potřeba svobodné vůle.

Kdyby Bůh Všemohoucí jednu skupinu lidí zachránil VNUCENÝM varováním před nějakým neštěstím, skončila by tím svoboda. Lidé by se už nemohli svobodně rozhodnout, komu budou patřit. Existoval by náhle pádný světský důvod, proč se pokořit zrovna před pravým Bohem Stvořitelem. A to by mnohé lidi převelice trápilo a označili by to za tyranii. Říkali by: "On si vynucuje přízeň svou neomezenou mocí!" Stejnou úvahu můžeme použít na otázku "proč neuzdraví všechny své věřící" a mnoho jiných. Odpověď je stále stejná - v konečném důsledku ztráta svobody.

Lidé by žárlili na ty, co mají tuto výhodu, a ze závisti by začali válčit a bojovat proti nim. Supěli by vzteky, proklínali by Boha, protože by si mysleli, že právě oni byli ukřivděni.

Od tohoto okamžiku by Bůh musel kvůli zachování spravedlnosti zachraňovat úplně všechny od veškerého nebezpečí, což nelze. Skončila by svoboda a nastalo by ovládání. PROTO Bůh tuto věc nedopustí.

Tato problematika je samozřejmě mnohem obšírnější, než lze vůbec v krátkém článku obsáhnout, proto pokud budete mít zájem, ozvěte se mi na e-mail "smyslzivota(zav)email.cz". Rád se s vámi pobavím o konkrétních situacích, nebo vám doporučím knihu, která se těmto tématům věnuje.

Na závěr si dovolím použít citaci jednoho blogera (ZDROJ), který se vyjadřoval k této otázce:

Je smutné, že mnozí lidé otevřeně prohlašují, ať jim Bůh vleze na záda, že nepotřebují berličku, že oni si vystačí sami atd., ale když jsou v nějakém průšvihu (nebo i někdo jiný), tak skuhrají: "Jó, kdyby byl ten váš Bůh, tak by tohle nedopustil...!" Princip setby a sklizně.
Kdo z lidí je před Bohem nevinný? Všichni jsme porušili minimálně jedno z Božích přikázání. Dost lidí na Boha kašle, vesele si hřeší... Upřímně, já být Bohem, už bych ten bezbožnej svět dávno zničil. Obdivuju na Bohu to, jakou má s námi trpělivost. Jak nás má rád. Jak žehná těm, kdo ho respektují. Dokonce dopouští, aby ti největší neznabozi mohli kde bydlet, co jíst, co na sebe... A každý má šanci se s ním usmířit, přijít k němu pro odpuštění.'' D@ve


Klíčová slova: Bůh a zlo, smysl neštěstí, proč Bůh dopouští neštěstí?, krutý Bůh
מרן אתא
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Křesťan Křesťan | E-mail | Web | 9. října 2010 v 18:31 | Reagovat

Zlo pochopitelně nevytváří Bůh, zlo si vytvářejí lidé sami. Bůh nedopouští zlo, to je další omyl lidí, tak zvaně, smrtelně myslících. Bůh je duch, není hmota, tedy Bůh je všude, ale ne ve hmotě. Zlo, nemoce atd, to vše vytváří hmota, ne Bůh. Jednoduché a prosté. ;-)

2 Ing. Marpefi Ing. Marpefi | 9. října 2010 v 21:21 | Reagovat

[1]: Zdravím Vás,

ano, ale Bůh je nade vším a ve své svrchovanosti doupouští i zlo...samozřejmě není jeho tvůrcem...dopouští i existenci satana (ačkoliv jej může mžikem oka zničit...to však udělá až po druhém příchodu Ježíše Krista) a jeho působení, neboť lidé mají svobodnou volbu se rozhodnout, koho budou následovat (třeba nevědomě)...

Mějte se

3 Velbloud Velbloud | 21. října 2010 v 20:29 | Reagovat

[1]:
Je docela možné, že se pletu, ale já jsem přesvědčen, že zlo plnohodnotně patří do Božího plánu, je v něm obsaženo zcela záměrně, s přesným opodstatněním a bez zla by stvoření dokonce ztratilo smysl. Pokud by Láska a Dobro byly diktátem a jedinou možnosti, nemohla by Láska a Dobro ani existovat. Je dobré si tohle uvědomit, abychom mohli Boha milovat takového, jaký skutečně je a ne abychom milovali naši zkreslenou představu o tom, jaký by podle nás být měl. :-)

4 tučnák :)) tučnák :)) | 6. ledna 2011 v 9:59 | Reagovat

Bůh nám dal na výběr... dává nám volnost chce aby jsme nebyli nuceni k jeho poslouchání.... to by pak nebyla ta pravá láska :-)

5 Marpefi Marpefi | 6. ledna 2011 v 12:40 | Reagovat

[4]: zdravíčko,

přesně tak...to je základní princip...láska se nedá vynutit...jde to jen se svobodnou vůlí...a ta plodí pak to, co vidíme všude okolo...žel..

Mějte se

6 Karlos Karlos | 11. dubna 2011 v 13:51 | Reagovat

Nikdo přece netvrdí, že žijeme v ráji. Pokud se nemýlím, tak člověk byl z ráje vyhnán a tak se nemůže divit, že v tomto světě existuje také zlo.

7 tukan tukan | E-mail | 29. října 2011 v 0:19 | Reagovat

Když Bůh stvořil hmotu,stvořil také zlo.A život vždy byl a bude jen boj o přežití nic víc,žádný vyšší smysl nemá. :-|

8 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 29. října 2011 v 10:56 | Reagovat

[7]: Zdravím Vás,

nevím, o kterém bohu mluvíte, ale Bůh, kterého jsem poznal já, nám dal každému svobodnou vůli. Právě ona je příčinou zla.

A co je vlastně zlo? Věřím, že tak jako je "tma" pouze nedostatek světla, tak zlo je nedostatek dobra...

Proto bych byl opatrný v odsuzování Boha jako hlavního viníka zla...

Hezký den.

Petr

9 000 000 | 22. listopadu 2013 v 5:59 | Reagovat

Buh je zlo je to jen výmysl :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama