Ztráta smyslu života = sebevražda?

24. ledna 2011 v 20:32 | Marpefi |  Smysl života
pistol
"Moje otázka - ta, která mě v padesáti letech dovedla k sebevraždě, byla tou nejjednodušší otázkou, jež se skrývá v duši každého člověka, ať už hloupého dítěte či moudrého starce - otázka, bez níž život není možný...Tato otázka zní: "Čemu poslouží celý můj život?" tuto otázku lze vyjádřit i takto: "K čemu je mi žít, k čemu je mi cokoli si přát, k čemu je mi cokoli dělat?" A lze ji vyjádřit ještě dalším způsobem: "Existuje v mém životě takový smysl, který by se smrtí, co mě nevyhnutelně čeká, nezničil?" L.N: Tolstoj

Trocha statistiky


Sebevraždy tvoří v ČR přibližně 1,5% celkového počtu úmrtí. Celkově to tedy dělá kolem 1600 dokonaných sebevražd. Přičemž sebevražd "naoko" a pokusů o sebevraždu je téměř 5x více.

Muži končí svůj život sebevraždou 4-5x častěji než ženy. Jistě k tomuto faktu přispívá také to, že častěji volí účinnější metody sebevraždy. V populaci podle věku počet sebevražd narůstá a naprostého vrcholu dosahuje kolem věku 50 let; pak klesá a znovu, ovšem jen mírně, roste ve věkové skupině 70-80 let.

Zhruba 60 % sebevrahů volí jako způsob smrti oběšení, následuje zastřelení se, otrava a skok z výšky. Na tyto čtyři způsoby připadá asi 90 % všech sebevražd.Ve zbylých 10% jde převážně o sebevraždu ostrým předmětem, skokem pod auto nebo lehnutím pod vlak a utopením. Oběšení volí častěji muži než ženy; ty se naopak častěji než muži otráví. Otrava léky ale patří k těm méně "efektivním" způsobům sebevraždy, takže mnohé končí v kolonce "pokus".

Zamyšlení

Dříve, než se pustíme do samotného zamyšlení, chci konstatovat následující - pokud existuje Bůh (a mnozí z Vás v Něj věří, nebo alespoň Jeho existenci připouštějí), pak je zcela zásadní se sebevraždami zabývat v souvislosti s Jeho existencí. Pokud není (jste si opravdu jisti, že není?), pak je článek prázdným tlacháním. V tomto kontextu se zaměřím na milujícího křesťanského Boha.

Zpátky k tématu...

Co k tomu dodat? Z pohledu úmrtnosti se jedná možná o docela zanedbatelné číslo, nicméně věřím, že pokud bychom k tomuto fenoménu měli přičíst onen pětinásobek neúspěšných a demonstrativních sebevražd, bude číslo lidských osudů a duší docela alarmující. A to se zde ještě nebavíme o mnohem větším počtu těch lidí, kteří o sebevraždě třeba jen přemýšlejí, ale ještě se k ní "nedostali".

Co je tedy společným jmenovatelem k tomuto činu? Jistě je velmi těžce podchytitelný...Dle mého názoru záleží na tom, zda člověk jedná ve zkratu na základě nějakého nečekaného problému (zjištění nevěry, smrt blízké osoby apod.), nebo jde o dlouhodobý plán a postupné zjišťování "že mě to tady nebaví".

V prvním případě se domnívám, že jde o neschopnost vyrovnat se s extrémním emociálním tlakem. Jistě všichni známe, když se na nás něco navalí a přijdou nárazové deprese...je to jistě velmi nepříjemné a mnohdy těžké k ustání. V tomto okamžiku přichází na scénu otázka - odkud čerpat sílu? Jistě - mnozí mají přátele, kteří je podrží...ale mnohdy ani ti nepomáhají - nemluvě o těch, kteří žádné nemají.

Možná se Vám to bude zdát jako ohrané téma, ale myslím si, že zde přichází na scénu víra. Nemám na mysli slepou víru, která jistě může do určité míry pomoci (placebo)...mám na mysli skutečného živého Boha, u kterého můžeme čerpat a který nás může vyvést z jakékoliv situace.

Druhý případ dle mého názoru ilustruje ztrátu smyslu života. Pokud se člověk nemá na co upnout, nevidí smysl a hodnotu svého života, může velmi snadno propadnout myšlenkám na ukončení života. Mnozí se sice mohou zeptat, proč stále do všeho cpu "toho Boha", ale domnívám se, že pokud Bůh existuje, pak má k tomuto tématu jistě co říci a je velmi zásadní se jím zabývat.

Pokud totiž Bůh existuje a stvořil nás - má také jistě logicky s našimi životy svůj záměr! Sebevražda je pak zcela protichůdná Jeho vůli s námi. Abychom byli přesní, mnozí lidé jsou proti Jeho vůli s našimi životy i přesto, že jsou naživu. Ptáte se proč? Ptáte se, zda-li se to týká i Vás?

Přemýšlejte se mnou...Pokud Vás osobně Bůh stvořil - dal Vám možnost dýchat a růst, pak to zcela jistě neudělal jenom proto, abyste prostě "žil/a"...chce mít s Vámi vztah! To je to, co každý člověk stále podvědomě a niterně hledá! Pakliže tento vztah a pokoj s Bohem člověk má, nalezl pokoj, který se nedá popsat slovy. Jistě, i tito lidé mají problémy a musí jim čelit - nejsou na to však sami! Mají za sebou Někoho, kdo jim může pomoci, obrátíme-li se na Něj s důvěrou a pokorou...

Proto si myslím, že sebevražda není řešením a ani východiskem. Pokoj člověk nalezne, pokud přijde k Bohu - a to skrze Ježíše Krista.

Hledáte smysl života? Rozhodněte se tedy! - nebo Vás zajímá, proč člověk bez rukou a nohou nechce spáchat sebevraždu, ale je šťastný? Mrkněte ZDE
nick


Ježíš Kristus řekl: "Já jsem světlo světa. Kdo mě následuje, nebude už chodit v temnotě, ale bude mít světlo života."
fads


Pro další informace pokračujte na stránku www.buh-krestanstvi.czKlíčová slova ke článku: sebevražda, chci se zabít, jak se zabít, ukončení života, chci zemřít, zabiju se, sebepoškozování
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (161)
Zobrazit starší komentáře

101 velbloud velbloud | 12. února 2011 v 11:47 | Reagovat

[97]: Pokud je pravdivá nějaká třetí možnost, dosud neobjevená, pak nemá smysl o ničem (v rámci dvou nepravdivých verzi)na dané téma diskutovat. To snad má logiku, ne? Všechny indicie však naznačují, že jiná možnost opravdu není. Pokud však Ty takovou znáš a pouze ze skromnosti čekáš až budeš požádán o její zveřejnění, tak Tě tímto žádám, obohať mě. :-D

102 agrenej agrenej | E-mail | Web | 12. února 2011 v 19:09 | Reagovat

[101]: Já se držím svého "Potřeby a rozhodnutí". :-) Evoluce je slušná teorie, ale děravá, kreacionismus je klasická touha lidské mysli po něčem "větším" než jsou sami. :-)

Říkáš, že všechny indicie naznačují, že jiná možnost není. Ale uvědomuješ si, že před několika stoletímí bylo naprosto nepochopitelné to, co je dneska zcela běžné? Vždyť není jasné, že máme opravdu všechny indicie pohromadě. :-)

103 Amia Amia | Web | 12. února 2011 v 23:29 | Reagovat

[99]: V tom případě děkuji, ale ať si ho nechá. Odmítám přijmout dar který mě spoutá, odmítám dobrovolně přijmout okovy otroctví a vzdát se své svobody, byť jsou ty okovy zlaté.
Cesta do pekel je dlážděna nejlepšími úmysly.
Pokud to není šaráda na oklamání hloupých, ale láska a milost, v tom případě je hlupák dávající.

104 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 13. února 2011 v 15:30 | Reagovat

[103]: kdybys poznala pravou svobodu v Bohu a Jeho lásku, nikdy bys toto nevyslovila...

Modlím se za Tebe...

Marpefi

105 velbloud velbloud | 13. února 2011 v 17:52 | Reagovat

[102]: Evoluce by byla slušnou teorii, kdyby měla vyřešen svůj vlastni start. Existence čehokoliv skrz evoluci postrádá příčinu svého počátku a bez příčiny nic neexistuje takže ani evoluce jako spouštěcí mechanismus jsoucna neexistuje. Evoluce prostě není a nevyvrací ji víra , ale věda. :-D

106 velbloud velbloud | 13. února 2011 v 17:53 | Reagovat

[103]: Pak si dávej pozor, aby jsi se nestala matkou, protože rodičovství spoutává.

107 Agrenej Agrenej | E-mail | Web | 13. února 2011 v 19:55 | Reagovat

[105]: Říkám, já se v tomhle obracím na všudypřítomné potřeby. :-) Neboť i ty neživé prvky mají své potřeby, aby zůstaly takové, jaké jsou. Uspokojení potřeb klidně mohl být ten katalyzátor. Teda, dle mého názoru. :-)

108 Amia Amia | Web | 14. února 2011 v 14:52 | Reagovat

[104]: [106]: ,,Náš život patrí Jemu, pretože On zomrel na našom mieste za nás a zaplatil za to svojim životom" -
Mateřství je dobrovolné (matkou být stejně nechci, neměj strach), svou duši si nechám, život omezím ale neodevzdám zcela a rozhodně ne na věky věků. Vnucený dar není dar

[105]: Stále mi nesedí to ,,bůh je věčný". Přijde mi to stejné jako ,,a nastal Velký třesk"

[104]:Au, teď se bojím, že se někde popálím. Ale děkuji, ovšem nemusíš.
Jsme zase tam kde jsme byli - já mám víru ty máš víru. Kdybych poznala to co ty nikdy bychom se nebavili tímto způsobem a kdybys ty poznal to co jsem poznala já taky bys nikdy neřekl že Matka příroda je sobecká hyena... a takto bychom se nebavili.

109 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 14. února 2011 v 19:14 | Reagovat

[108]: Každý má víru...někdo víru v nevíru, jiný víru v náhodu...když zajdeme do důsledků, každý má nějakou víru...je však otázkou, je-li ta která víra opřena o nějaké indicie..

Promiň, ale sama vidíš, že tato diskuze nemá smysl. Znovu to řeknu, ač se Ti asi zježí vlasy na hlavě - přeji Ti, aby Ti Pán Bůh otevřel oči Tvého srdce a procitla jsi poznáním Pravdy...

Měj se

Marpefi

110 velbloud velbloud | 14. února 2011 v 19:35 | Reagovat

[108]:,,Náš život patrí Jemu, pretože On zomrel na našom mieste za nás a zaplatil za to svojim životom"- To by byl omyl, pokud by si někdo tohle myslel.  Náš život patří Bohu proto, že Bůh je tvůrcem našeho i ostatních životů. Je prostě autorem a tak mu podle práva jeho dílo patří. :-D Věřit tomu nemusíš, jednou to poznáš sama. :-D

111 Patrik Patrik | 14. února 2011 v 21:09 | Reagovat

[103]: Zdravím Amnio,

spútaný sme bez Boha. Bez Jeho lásky a bez poznania pravdy o našom svete. Všetci sa rodíme ako otroci. Otroci hriechu a smrti. Nik si nemôže povedať "Ja nezomriem!" A preto i ty si otrokyňou. To čo ťa zotročuje je súčasťou Tvojej nevedomosti. Pretože ani Ty si nemôžeš povedať. Ja nezomriem, budem žiť večne. Každého čaká smrť - skôr, či neskôr. Hriech, nevedomosť, absencia poznania a vzťahu k Bohu je príčinou následku, ktorým je smrť každého človeka na tejto zemi. To je fakt, ktorý zatiaľ nik nezmenil.

Až na jedného jediného človeka, ktorý bol zároveň "mimozemšťanom" i Bohom v jednej osobe. V Biblii je napísané, že je dané len jedno (jediné) meno skrze ktoré je možné vyslobodiť sa z tohto otroctva. A to meno je Ježiš Kristus. Syn Boha, ktorý z lásky ku mne prišiel z vesmíru na túto Zem, ponížil sa a nechal sa ľuďmi zbičovať a pribiť na kríž - prežil smrť, aby som Ja mohol byť slobodný a nemusel zomrieť na veky, ale mohol sa vrátiť ako slobodná bytosť a žiť. V tohto Ježiša som Ja uveril. On mi dal slobodu už tu. Oslobodil ma od Satana, ktorému som sa ja kedysi "učil" slúžiť a od ktorého nemože odísť živý nik bez Božej pomoci. Prial by som Ti aspom kúsok z toho poznania, ktoré mi On dal. :-)

112 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 14. února 2011 v 21:11 | Reagovat

[111]: amen:)

113 agrenej agrenej | E-mail | Web | 14. února 2011 v 22:38 | Reagovat

[109]: Hinduisté mají v podstatě naprosto stejné argumenty (a možná i stejný počet) jako křesťané. Akorát se opírají o jinou knihu. Takže vlastně jejich pravda má stejnou pravděpodobnost být skutečnou pravdou, jako ta tvoje. Čistě můj názor a nic víc. :-)

114 Amia Amia | Web | 14. února 2011 v 23:57 | Reagovat

[109]: Indicie jsem psala v jiném článku.
Já nepotřebuju k životu a víře knihu, která by mi přesně vyjmenovávala co mám nebo nemám dělat, jak mám žít, jak nesmím zemřít atd. Také, můžete si tvrdit co chcete, ale i kdyby nad písařem stáli všichni svatí a bůh diktoval slovíčko po slovíčku, Bibli stále sepsal člověk a ten dělá chyby.
Diskuze o náboženství, jakémkoli náboženství, nikdy nemá výsledek. Děkuji ti Marpefi, ale znova říkám, já pravdu již poznala. Že není stejná jako ta tvoje neznamená, že pravdou není a já přeji tobě, aby ti tvůj bůh otevřel alespoň na chviličku vnitřní oko a tys poznal, že ani ta Pravda není tak jednoduchá.

[110]: To řekl Patrik (99), na mě to neházej :D

[111]: Pokud je to tak, tak jsem za vodou, protože já uvěřila. V Bohyni, Matku zemi, Matku přírodu, to je jedno jmen má hodně. Proč je moje víra o tolik horší než vaše? Protože nemám fyzický, jediný a univerzální soupis ,,zákonů" známý po celém světě, který mi říká co je dobré a co špatné a že v neděli musím zajít na mši?

Ps: Jediný zdroj je vždy málo. Aneb, podle Bible byste mě museli mučit a upálit, protože praktikuji okultní vědy (čarodějnictví), jsem pohanka, nejsem pokřtěná, v neděli pracuji a moje oblečení se rozhodně skládá z více druhů látek. Jo, a taky jsem bisexuální

115 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 16. února 2011 v 17:49 | Reagovat

[113]: no, nezlob se, ale tady už nebudu diskutovat, protože není o čem..očividně nemáš páru o čem mluvíš:)

Ale přece jen se zeptám, když jsi vyslovil tento názor...ty jsi studoval religionistiku, nebo alespoň základní teologická dogmata a argumenty hinduismu?

protože pokud ne (což usuzuji z toho prohlášení), pak se o tomto nemusíme vůbec bavit...

Víš vůbec, jak mnohotvárný je hinduismus? S jejich nenávistnými kastami, milióny bohy? Kdybys to věděl, nikdy bys to nemohl tvrdit...

116 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 16. února 2011 v 17:52 | Reagovat

[114]: Ano, bibli psali lidé - inspirovaní Bohem, tudíž ze svými vyjadřovacími specifiky

Tvoje víra není horší...Tvá víra je klamná...protože nevěříš v jediného pravého Boha, ale v modlu - stvoření...

Není horší, je chybná, když to chceš takto...

Já bych Tě neupálil...ani bible nic takového neříká, to dělaly jisté skupiny, ale to jsem i Tobě již vysvětloval, takže se nemá smysl k tomu vracet...

měj se

117 Amia Amia | Web | 16. února 2011 v 18:24 | Reagovat

[116]:  Není- modla. Nebyla- stvořená. ... .. .

To je jen tvůj názor.

Dobře, tak nějakým způsobem zprovodil ze světa. Kniha Exodus 22/17: ,,Čarodějnici nenecháš naživu"

118 agrenej agrenej | E-mail | Web | 16. února 2011 v 18:42 | Reagovat

[115]: Upřímně, nestudoval. Měl jsem jen k dispozici 2 knihy vydané jedním z českých hinduistických chrámů. A základ je opravdu dost podobný.

Lidské tělo je jen přepravní schránka pro duši, která je kouskem boha (zapomněl jsem jméno :-) ). Ten kousek boha zatoužil po hmotě a tak sestoupili na zem, kde žijí v jedné z 8 milionů a něco (zapomněl jsem i přesné číslo :-D ) forem života, které jim přisoudí karma dle toho, po čem nejvíce toužili, aby tuto potřebu mohli lépe uspokojit. Nejvyšší formou je člověk. Až se duše ve formě člověka dokáže odprostit od pozemských statků (popřípadě pokud před smrtí odříkává mantru předanou mu duchovním vůdcem), pak bude moci se opět spojit s bohem.

A křesťanství není mnohotvárné? Vždyť má tolik různých odnoží. A nebyl snad dříve i křesťanský svět rozkastován? Duchovní, šlechta, měšťané...

Bylo toho víc, co jsem věděl, ale už je to dávno, co jsem ty knihy měl k dispozici.

119 Patrik Patrik | 16. února 2011 v 20:55 | Reagovat

[114]:
Ahoj Amnio,

"Ps: Jediný zdroj je vždy málo. Aneb, podle Bible byste mě museli mučit a upálit, protože praktikuji okultní vědy (čarodějnictví), jsem pohanka, nejsem pokřtěná, v neděli pracuji a moje oblečení se rozhodně skládá z více druhů látek. Jo, a taky jsem bisexuální"

S tou prvou vetou súhlasím. Tvoja viera nie je horšia. Ja som asi šesť rokov veril podobe ako ty. V tom zmysle, že som neveril v Boha a Jeho Syna Ježiša Krista. Zaoberal som sa ezoterikou. Po čase som dostal nadprirodzené schopnosti. Vedel som diagnostikovať a "učil" som sa liečiť. V mojom živote boli nadprirodzené javy a ja sám som bol ich súčasťou.
Podľa toho, čo píšeš, o Biblii toho veľa nevieš. Nepísala by si totiž, že pracuješ v nedeľu. To Bohu mimochodom vôbec nevadí.
On miluje ľudí, aj keď robia to čo neschvaľuje. Miloval aj mňa i keď som pomáhal satanovi. Dnes viem aj to, že miluje aj Teba, a nie je to podmienené dokonca ani tým, či v Neho veríš alebo nie. Asi tak ako ja milujem svoju dcéru i keď ma neposlúcha. A miloval by som ju, aj keby sa rozhodla žiť bezo mňa.
Boh je láska, miluje ľudí nie preto, lebo ho poslúchajú, ale preto, lebo sú Jeho deťmi a jednoduch ich má rád. Lebo láska je jeho podstatou.
Píšeš, že by sme ťa podľa Biblie mali mučiť. To sa veľmi mýliš.
To že, tu komunikuješ, je dôkazom, že Boh nie len je, ale aj dôkazom toho, že má o Teba záujem. Už to že môžeš čítať tieto riadky svedčí o tom, ako veľmi ťa miluje, keď sa i cez tieto riadky môžeš o ňom dozvedať. To vôbec nevadí, že zatiaľ neveríš. Ak by ťa to nezaujímalo, nečitala by si. Som presvedčený, že v Tvojom srdci je záujem po poznaní a Pravde. A som presvedčený, že Boh robí pre Teba všetko, čo sa len dá pre Teba urobiť...

P.S. Mimochodom píšeš, že si pravdu už poznala.
Vieš kto povedal tieto slová?
"Ja som tá cesta i pravda a život"

120 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 17. února 2011 v 21:09 | Reagovat

[117]: ahojko,

ano, toto je ve starém zákoně, je tam také třeba, že když někoho přistihnou při cizoložství, také měl být usmrcen.

Nový zákon však přináší v Ježíši Kristu naplnění zákona a mnohé změny. Když lidi nebylo možné "stimulovat" k tomu, aby se z nich nestávali hyeny formou přikázání jako takových, přišla změna úplně v nečekané rovině.

V bibli je pak také psáno následující:

Posadil se tedy a učil je. 3Znalci Písma a farizeové tehdy přivedli ženu přistiženou při cizoložství. Postavili ji doprostřed 4se slovy: „Mistře, tato žena byla přistižena při činu, když cizoložila. 5Mojžíš nám v Zákoně přikázal takové kamenovat. Co říkáš ty?“ 6Těmi slovy ho pokoušeli, aby ho mohli obžalovat.
Ježíš se sklonil a psal prstem po zemi. 7Když se ho však nepřestávali ptát, zvedl se a řekl jim: „Kdo z vás je bez hříchu, ať po ní první hodí kamenem.“ 8A opět se sklonil a psal po zemi.
9Když to uslyšeli, začali se jeden po druhém vytrácet, počínaje od nejstarších. Nakonec tam Ježíš zůstal sám s tou ženou stojící uprostřed. 10Ježíš se zvedl a zeptal se jí: „Kde jsou tvoji žalobci, ženo? Nikdo tě neodsoudil?“
11„Nikdo, Pane,“ odpověděla.
„Ani já tě neodsuzuji,“ řekl jí Ježíš. „Jdi a už nehřeš.“

Tudíž ani žádné inkviziční procesy, které vznikly před několika staletími nikdo nemůže obhájit ve jménu křesťanství, prostě byly s vírou v Ježíše Krista v rozporu, protože On také řekl, abychom milovali i své nepřátele...

Marpefi

121 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 17. února 2011 v 21:17 | Reagovat

[118]: Čauko,

tak to jsi četl nějaké úvahy o konkrétní prolematice...asi Ti ale nesdělili, jaký vztah k člověku toto náboženství přistupuje...že členové nejnižších kast jsou podtvorové, kteří snad nemají ani právo žít..je to špína a odpad...ač se tento systém také mění, tak je to šílené...zkuste si zajet do Indie a pak zkuste porovnávat milujícího Boha, který říká, že jsme si všichni rovni a pak ten systém...

Co se týče proměnlivosti křesťanství, tak ano...stojí především na různém pochopení bible, to se však podle mého názoru nedá dost dobře srovnávat s hinduismem, který v podstatě ani není náboženství, ale souborem různých náboženstvích...byl jsem na jedné přednášce religionisty z UK, který právě o tomto problému hovořil...škoda, že to není nikde písemně...

Závěr je prostě takový, že jsou rozdíly všude, ale tam se jedná o rozdíly takové, že nejde ani o vnitřní spory v rámci náboženství, ale rozdíly, které jedno ruší a další nastolují...

Samozřejmě by to šlo rozebrat mnohem více, ale snad tak stručně to stačí

Marpefi

122 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 17. února 2011 v 21:20 | Reagovat

[119]: Ahoj Patriku,

moc děkuju...krásně jsi to popsal! Lépe bych to nevystihl:)

Pán Ti žehnej.

Marpefi

123 Amia Amia | Web | 17. února 2011 v 21:55 | Reagovat

[120]: Jo, zrovna tohle nám včera vyprávěl profesor :D
A taky že Ježíš odpouštěl hříchy kdykoli a kdekoli (ne tak doslova) i když do té doby to směl jen Pán nebo hlavní kněz/biskup (teď nevím) a jen jednou v roce v kostele a že často mluvil i ,,proti" Bibli...
Ano, už věřím že Nový zákon skutečně může být odlišný od Hebrejské bible. Omlouvám se :-)  Až se k tomu dokopu, přečtu si i ten (což tak jako tak musím, fňuk :-( ;-) )

[121]: To jsou Nedotknutelní, jsou na tom hůř než hospodářská zvířata. Vím, je to vážně hrozné :-(
Ale myslím že je to opět v lidech, jsem si docela jistá že to neřekl jejich bůh. Stejně jako ty křesťanské inkviziční procesy, to taky způsobili lidi (jak jsem byla poučena :-D ;-) ) a ne bůh.

[119]: Zatím znám jen Hebrejskou, a to ještě ne celou, přiznávám :-D Neděle je takové obecné povědomí, už jsem se dozvěděla že to není pravda a děkuju teda i tobě - vím to nadvakrát :D
Nový zákon začínám teď.

Pokud důkazem toho, že mě bůh miluje jak říkáš je pouze to, že jsem tady a diskutuju, tak to se o mě bozi teda značně přetahujou. Věřím v Bohyni jak víte, ale přitom jsem tady a doma mi leží haldy knih o egyptském božstvu, pár starořeckých úryvků v nejrůznějších knihách, první část Krišny... mimochodem, nevíte kde by se dal sehnat Korán nebo ideálně nějaký blog jako tenhle? :-D

124 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 17. února 2011 v 22:11 | Reagovat

[123]: Jen k té bibli...ano, Ježíš odpouštěl hříchy - bez nutnosti obětovat krev nevinných zvířat, určitě vás tedy pan profesor učil to, že obětování zvířat byl ve SZ předobraz krve Ježíše Krista, který přinesl jednou provždy dokonalou oběť...aby se už nemuseli uměle přinášet oběti za hříchy, ale aby se dal On za všechny hříchy světa...začínáš přicházet na princip oběti JK a křesťanství:)

125 Patrik Patrik | 18. února 2011 v 18:33 | Reagovat

[123]:
Ahoj Amio

"Pokud důkazem toho, že mě bůh miluje jak říkáš je pouze to, že jsem tady a diskutuju, tak to se o mě bozi teda značně přetahujou."

Ne pouze, ale právě to, že veříš jinak a ne v Jediného Boha a přitom tady diskutuješ, právě to je důkazem toho, že Boží Duch ještě může k Tobě promlouvat a také promlouvá.
Kromě toho, že Boží Syn za Tebe zemřel na kříži. Ješte dřív, než jsi ho poznala, nebo o něm slyšela, dokonce dřív než jsi se vůbec narodila!

Umíš si představit, že by si darovala svůj život někomu, kdo Tě vúbec nezná, dokonce o Tobě ani nestojí?

Takový je živý Bůh. On nepřetahuje, nenutí, nevnucuje se. Jen potichu čeká a miluje nás. Na rozdíl od ďábla, Lucifera, Satana atd., který se nás snaží oklamat - od toho taky  jedno z jeho jmen, vymýšlí různá náboženství a bohy, jen aby lidi veřili v cokoliv, jen ne v živého Boha.

Teda věčšinou už to všechno vymyslel. Něco si ale nechal i na dnešní dobu v záloze. To "nejlepší" nakonec.

Mimochodem kdybys poznala Bibli vědela bys, že vše co stvořil, ustanovil nebo zavedl Bůh, skopíroval-napodobil satan.
Jeho snaho kdysi ve vesmíru bylo rovnat se Bohu. Seďet na trůnu. Když se mu to nepovedlo v nebi - ve vesmíru snaží se o to tady na zemi. Pro lidi vymýšlí bohy a dával jim ženská jména. Proto aby byl "originální". Mnohé ženské jména bohyň jsou dokonce v Bibli. např. Astarta

Bozi se o Tebe nepřetahujou. Bůh, který stvořil nebe a zemi, nehraje nefér, nenutí, nepřěsvědčuje, nepodvádí ale jedinou jeho "zbraní" je láska. I když to stálo život jeho vlastního Syna!

Posílám Ti pár úsměvů. :-) :-) :-) :-)

126 Amia Amia | Web | 19. února 2011 v 1:12 | Reagovat

[125]: Slyším. Jsem přesvědčena, že bůh to není (a ďábel taky ne - nevěřím v boha tak nevěřím v ďábla)

Ale já bych znala jeho? Víš... asi ano. Možná. (A není to póza :-) )
Říkáš představit a já bez problémů přiznám, že dokud skutečně nestojím před svým katem, nemůžu to vědět. Ale teď, tady, si to představit dokážu.

Jaký? Jména mě zajímají. Znám Nositele světla, pomlouvače, nepřítele, pána much, proti/antikrista, toho kdo žije v pekle, pána výkalů, nebojsu a pustinu. :-D

Napodobil vše na zemi? Nebo úplně vše?
A ale fuj, to se mi nelíbí :-D  Navíc, stále je dohromady víc bohů než bohyň, co já vím.

To byl vtip (to přetahování). Řečnická vsuvka ;-)

Smích je zdravý, díky za úsměvy :D  :D  :D
:-)

[124]: Že předobraz ne, ale o přenášení hříchu mluvil. Díky za doplnění :-)

127 Amia Amia | Web | 19. února 2011 v 1:13 | Reagovat

[125]: Ps: já rozumím i slovensky, ne zrovna excelentně ale klidně tak na mě mluvit můžeš :D  ;-)

128 Miss V.I.P. Miss V.I.P. | Web | 19. února 2011 v 10:46 | Reagovat

Hézký slova, ale když nevěřím v boha, tak je mi to naprd. Když tě nikdo nemá rád, nebaví se s tebou nikdo a nevěříš v...ehm...boha, tak tě prostě napadne, že už to nemá smysl...

129 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 19. února 2011 v 15:46 | Reagovat

[128]: Ahojko,

to, že nevěříš v Boha ale přece vůbec neznamená, že On není...proto Ti to naprd určitě není:)

Pokud totiž je (ač v Něj nevěříš), pak máš úžasnou naději...On Tě miluje...On Tě má rád...Otevři mu své srdce, popros Jej o odpuštění a aby se Ti dal poznat...

Hledej Jej upřímně a z celého svého srdce a pak se budeš divit...

Pokud budeš chtít, klidně mi napiš do mailu (smyslzivota<zav>email.cz), rád si s Tebou pokecám.

Měj se hezky

Marpefi

130 Patrik Patrik | 19. února 2011 v 19:31 | Reagovat

[127]: Fajn, ja zas nemám problém česky, keď nebudeš rozumieť opýtaj sa, preložím;-)

[126]: Netvrdím, že všetkým bohom dáva satan mená ženské. Ale že napodobňuje to čo ustanovil Boh.
Napr. Boh povedal Odplatou za hriech je smrť.
Preto, že tento zákon platný v celom vesmíre jednoducho platí tak ako napr. gravitačný zákon, ktorý nik nemôže zrušiť, ustanovil v starom zákone obetný systém, ktorý napĺňal tento zákon tým, že za hriech človeka zomieral Baránok.
Zároveň tým predobrazne ukazoval na skutočného Baránka, ktorý raz zomrie zástupnou smrťou na kríži za všetkých ľudí.
Toľko obetný systém Boha, ktorý stvoril celý svet.

Satan naproti tomu zaviedol obetné systémy u pohanov, kde súčasťou obradov bolo smilstvo praktizujúce v chrámoch, obetovanie ľudí. Dokonca deti, ktoré sa rodili týmto tzv. kňažkám obetovali bohu Molochovi. Zmienky nájdeš v starom zákone. Ale aj napr. v historií Indiánov - Mayov a Inkov, ktorí obetovali zajatcov tak, že im za živa vyrezali srdce. Záznamy hovoria, že v dobe obetí šli zajatci v 4-stupe týždeň.

A čo sa týka bohov - jeden verš z Biblie:
Ja som silný Boh a nie je viacej nijakého Boha, ani nieto podobného mne, ktorý oznamujem od počiatku, čo bude na koniec a od pradávna veci, ktoré sa ešte nestali. :-)

131 Amia Amia | Web | 19. února 2011 v 23:46 | Reagovat

[130]: Moc nechápu to s těmi indiánskými praktikami. Uvádíš to jako příklad v souvislosti s obětováním satanovi?
Protože to obětování aztécké náboženství nestanovovalo, bylo to spíš jako křížový výpravy. Jedna mexická pověst vypráví o pěti věcích lidstva a v tom našem pátém vzniklo slunce tak, že se obětoval bůh Nanahuatzin, ale aby se pohyboval chtěl po ostatních bozích. Ti se tedy vypravili za opeřeným hadem který jim vyrval srdce a slunce se ta začalo pohybovat po obloze.
Lidský faktor si to vyložil tak, že musí obětovat lidská srdce. A rituál byl na světě (nejen zajatci, lidé byli obětováváni dlouho před příchodem conquistadorů).
Nějak podobně vyčetli křesťané z Bible, že bůh po nich žádá vypravit se do Jeruzaléma. :-)

Já vím že už se ptám po X-té, stejně ještě jednou, jestli to chápu správně :-D
Bible tedy říká, že je jen jediný bůh a všechny ostatní bohy vymyslel satan?
Jestli ano, jak vysvětluje bohy před příchodem křesťanství?

132 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 20. února 2011 v 13:24 | Reagovat

[131]: vložím se z dovolením do diskuze.

Jediný pravý Bůh je jeden...ano...z toho logicky pak plyne, že ostatní budou nějakou náhražkou. A v kontextu existence zla, kterého můžeme nazvat Satanem a jeho démony (obecně padlí andělé), pak se skutečně snaží mást lidi všelijakými "ismy"...ať už se jedná o ateismus, budhismus apod....

Satanu je jedno v co věříš, hlavně ať jsi co nejdále od pravdy...

Ptáš se pak na bohy před křesťanstvím...to už jsem Ti ale přece vysvětloval, ne? Už jsem se tu sáhodlouze rozepisoval na tvůj argument, že křesťanství je mladé a ostatní náboženství s jejich bohy jsou mnohem starší..

Povzpomínej:)...Bůh už ve starém zákoně dávno napomínal (snad v každé knize) izraelity, kteří se dopouštěli modlářství, klaněli se modlám a "cizím bohům"...tohle bible v podstatě od počátku popisuje...

Stejně tak Bůh sám řekl, že je mnoho "b"ohů, ale On je jediný "B"ůh...tím chtěl říct, že mnozí se uctívají jako bohové a vydávají se za ně, ale tuto výsadu má pouze On...

PS. bohy nemusel vymyslet satan přímo...klidně můžeš přijít s tím, že vzýváš boha "kuňk kuňk" - tedy tys jej vymyslela a on ti případně pomůže tuto myšlenku prosadit...

Tím jsem chtěl ukázat na možný princip fungování věci.

Marpefi

133 Amia Amia | Web | 20. února 2011 v 15:26 | Reagovat

[132]: Jo, vzpomínám, dík. Proto se omlouvám že se ptám po X-té :-D
Ale jak tedy vysvětluje třeba Egyptské božstvo? Ti byli dávno před příchodem prvních křesťanů kteří se poprvé objevili někdy v Římě pokud se správně pamatuju.
Řekněme třeba kolem roku 100 př.n.l., ale Egypt a jeho bozi byl na rozmachu kolem let 3000 př.n.l. Taky Mezopotámie atd.  Jak Bible vysvětluje tyhle?

Ovšem s tím PS - někdy jsi ty nebo Velbloud říkal něco ve smyslu, že ,,kdo není s námi je proti nám" a v závislosti na tom, každý, kdo neuctívá boha slouží satanu - tradá, z toho vyplývá že satan je odvedl od pravdy a ,,vymyslel" jim bohy :D
Ehm. To jen další vsuvka :-D

Ps: proč je vlastně ta diskuze moderovaná?

134 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 20. února 2011 v 16:48 | Reagovat

[133]: dobrá, tak ještě jednou a snad trochu srozumitelněji:)

Bůh stvořil první lidi, kteří byli svedeni Satanem (v té době už byl padlý anděl) tito lidé se začali množit...

Teď přeskočíme nějaká staletí a dojdeme k potopě...zkažené lidstvo bylo vyhlazeno...

Poté se lidstvo začalo množit z Noeho a jeho rodiny...pak po různých peripetiích (Babylon a spol.) se lidstvo rozprchlo na všechny světové strany a zakládalo různé civilizace. Bible se částečně vyjadřuje k problematice náboženství a toho, že si lidé vymýšleli různé modly, bůžky a směry...co si budeme nalhávat, touha po duchovnu a poznání vyšší pravdy v nás je...

Bible nepopisuje konkrétní civilizace, kde, kam kdy a jak rostly...to není její náplní...v rámci různých dějů a osudů proroků však naznačuje a přibližuje i náboženské pozadí...

Např. Tebou zmiňovaný Egypt...ten je náhodou v Bibli hezky přiblížen, neboť tam byli izraelité ve vyhnanství a odtamtud je Bůh pomocí Mojžíše vyvedl. Před tím, než je vyvedl vznikaly různé šarvátky mezi tehdejším faraónem a Mojžíšem...poté následovalo "10 egyptských ran", jak je známe dodnes..

Je pravdou, že egypt byl různými kulty a bohy prošpikován a to je také ukázáno v bibli, kdy měl Mojžíš donutit faraona, aby propustil jeho lid...pokud nebude chtít, má mu ukázat různá znamení (např. změnit hůl v hada)...něco z toho však dokázali i faraonovi mágové...

Okultismus byl tedy i tisíce let před Kristem...to popisuje i bible, ale jak jsem říkal...nemá to nic společného s tím, že by to křesťanství znehodnocovalo...právě naopak...křesťanství a judaismus (tedy starý zákon) je v podstatě jedno, akorát nepřijetím Ježíše jako mesiáše si židé pod sebou utrhli větev a jeli setrvačně dál až dodnes "na slepém rameni"...

Po návratu z Egypta už bible popisuje (jak jsem tady mnohokrát psal) neposlušnost izraelitů, kdy přijímali cizí bohy a náboženství z okolních národů...pak se zase navraceli k Bohu, pak zase upadli a tak se to točilo pořád dokola...

Toť k tomu, že bible popisuje cizí náboženství tisíce let před Kristem...mnohé bůžky zmiňuje konkrétně jménem, jako např. Baal, Aštarta, "královna nebes" (což pak infiltrovali římští katolíci i do křesťanství, akorát zaměnili starozákonní modlu za Ježíšovu matku Marii, kterou titulují stejným jménem) apod.

Jen bokem na doplnění - tradiční počítání egyptských říší a faraonů je nepřesné. V poslední době si někteří vědci začínají uvědomovat, že faraoni nežili jenom výhradně za sebou (tedy jeden zemře, pak nastoupí další), jsou nalézány důkazy, že vedle sebe panovalo i více faraonů najednou, ba dokonce také to, že v tradičním počítání podaní faraoni jsou je jedním faraonem...

Tímto se číselné dohady docela hodně snižují o stovky let. Ale to jen bokem. Tento problém se někdy řeší v souvislosti s kreacionismem, kdy někteří napadají teorii mladé země, protože Egypt tady byl přece mnoho tisíc let...

Marpefi

Ps. jo vidiš...už moderovaná být nemusí...prvotní důvod odpadl, tak to už nemá smysl

135 Patrik Patrik | 20. února 2011 v 22:01 | Reagovat

[133]:
Amio, z tvojich otázok je jasné, že nevidíš súvislosti. Skúsim to takto.

Biblia hovorí, že náš svet stvoril jediný živý Boh. Ľudia dostali podmienenú nesmrťeľnosť, o ktorú ich pripravil satan. Ten sa stal bohom tohto sveta a začal výmýšľať rôznych Bohov a systémy ako protiklad k tomu čo zaviedol jediný Boh. Kresťanstvo ako názov vzniklo od pomenovania kresťanov - Kristovcov - nasledovníkov Krista. V skutočnosti svojím obsahom tu bolo od počiatku, len nemalo názov kresťanstvo, a preto všetko čo diabol "vyrobil" bolo vždy akousi kópiou protikladom toho čo zaviedol Boh.
Už na začiatku, pred vznikom akejkoľvek ríše, páde do hriechu mali prvý ľudia zomrieť, ale Boh sa pre Jeho veľkú lásku rozhodol, že ich zachráni. Súčasťou obetného systému, ktorí zaviedol kým boli na tomto svete len dvaja ľudia, bol pán záchrany človeka, ktorý je tiež súčasťou kresťanstva. Ale Satan, diabol nechce, aby sa ľudia dozvedeli, že môžu byť zachránení a ako. Pretože, to by už s nimi nemohol manipulovať. V Písme je totiž napísané Postavte sa diablovi a utečie od Vás. Postaviť sa mu ale môžeme až vtedy, keď sa dozvieme, že sa mu môžeme postaviť a že Nás všetkých klame.

136 Amia Amia | Web | 20. února 2011 v 22:32 | Reagovat

Já vám kluci mic děkuju, ale buď jsem blbá a pořád nechápu nebo mi neodpovídáte na to na co se ptám :D
Em, asi vytáhnu jinou otázku ze své bezedné studnice :-D ;-)

137 Patrik Patrik | 20. února 2011 v 22:35 | Reagovat

[135]:
Chybička se vloudila

vo vete má byť správne
Súčasťou obetného systému, ktorí zaviedol Boh na začiatku sveta, kým boli na svete len dvaja ľudia, bol plán záchrany človeka, ktorý je tiež súčasťou kresťanstva.

138 velbloud velbloud | 21. února 2011 v 9:19 | Reagovat

Amia:
„…Ti byli dávno před příchodem prvních křesťanů kteří se poprvé objevili někdy v Římě pokud se správně pamatuju.
Řekněme třeba kolem roku 100 př.n.l…“

velbloud:
O výskytu křesťanů v Římě, ale ani jinde na světě, před naším letopočtem nemůže být řeč. Křesťanství vzniklo důsledkem působení historického Ježíše Krista. Ten však v uvedené době, jak by mělo být známo, ještě nežil. Takovou věc si člověk nemusí „dobře“ nebo „špatně“ pamatovat, tahle informace se dá jednoduše odvodit.  Copak při vaření čaje nalijeme vodu na kamna a po pěti minutách pod tu vodu podstrčíme hrnec?

Amia:
„…ale Egypt a jeho bozi byl na rozmachu kolem let 3000 př.n.l. Taky Mezopotámie atd.  Jak Bible vysvětluje tyhle?...“

velbloud:
Rozumím otázce tak, že se tazatelce zdá nelogické, aby satan, jako součást spojená s křesťanstvím, mohl působit hluboko před vznikem samotného křesťanství. Jinými slovy, satan nemohl působit v době, kdy ještě nebyl vymyšlen. Tohle je bezesporu pravda, ovšem za předpokladu, že satan je opravdu vymyšlený. Pokud totiž skutečně existuje, je tomu tak od stvoření světa a ne od příchodu Boha v osobě Krista na tento náš hmotný svět, tedy od prvního století našeho věku. (Například Slunce svítilo dávno před tím, než ho některé kultury začaly uctívat jako božstvo, svítilo i v průběhu toho uctívání a svítí i dnes, když už zase takhle uctíváno není.)Satan je starší než člověk. Byl stvořen před člověkem. Stvoření člověka je završením. Po stvoření člověka Bůh už nic dalšího nestvořil. Proto byl satan ve všech historických dobách, nehledě na to, na jakém stupni poznání a v jakém náboženství se nacházela lidská populace. Stejně je to tak i s existencí Boha a všech duchovních bytosti. To, že někdo v průběhu dějin uctíval Slunce nebo jiná vesmírná tělesa, že někdo ctil nejrůznější bohy, dnes zvané pohanské, tahle skutečnost přece nepřerušuje skutečnou kontinuitu existence Tvůrce a Jeho díla.

Amia:
„…každý, kdo neuctívá boha slouží satanu - tradá, z toho vyplývá že satan je odvedl od pravdy a ,,vymyslel" jim bohy   …“

velbloud:
Ano, přesněte to je. Satanovou snahou je zaujmout pozici Boha. Touží po své slávě, po svých stoupencích. Proto je jeho hlavním cílem popřít nebo alespoň zpochybnit skutečného Boha, aby mohl usednout na Jeho trůn. Protože Bůh určil člověku limit víry v jediného Boha, stačí satanovi přesvědčit člověka, že bohů je více než jeden. Satan v průběhu dějin zkouší nejrůznější finty a triky. Dokonce pomáhá člověku s vymýšlením dalších a dalších kultů.

139 Amia Amia | Web | 21. února 2011 v 23:06 | Reagovat

[137]: Jo, teď už mi to dává větší smysl :-)

[138]: Myslela jsem tuto víru v jediného boha, tak jak je popsána v hebrejské Bibli a posléze Novém zákoně. Špatně užitý termín :-)

Ne ne, existencí či vymyšleností už se nezabýváme :-)
Hm, zkusím zkráceně, snad neurazím ;-)

Někde jste říkali i vy, že Bible se opírá o historická data, tudíž musí být pravdivá.
Když tedy vycházím z této hypotézy, byl stvořen svět, Adam a Eva a po vyhnání začali osidlovat svět. Technika tohohle mi taky uniká, nechme být.
Když vynechám jeskynní lidi tak, pro příklad, nejstarší civilizace je třeba ta Egyptská. Dlouho nic a teprve potom, cca v polovině doby známého starověkého Egypta se začíná objevovat židovské náboženství.

Historička fakt nejsem a zcela jistě mám špatně odhad dat, ale snad mě chápeš. Židovská kultura není nejstarší - jak Bible vysvětluje dobu a náboženství před ní? Nebo i Asiaté v těch letech, o židech neměli ani páru.

Díky, biblického satana už chápu :-)

Posílám hezké sny - :-)  :-)  :-)

140 velbloud velbloud | 22. února 2011 v 9:36 | Reagovat

Amia:
„…Někde jste říkali i vy, že Bible se opírá o historická data, tudíž musí být pravdivá…“
velbloud:
Nejdříve je nutné, abych uvedl na pravou míru tuhle nepřesnost.  Ano, napsal jsem něco podobného, ale smysl neměl vyznít tak, že bible se opírá u skutečné události, protože to není vždy pravda. Já jsem chtěl oznámit, že křesťanství je postaveno i na historických osobách a událostech. Byla by však hrozná chyby a veliké nedorozumění vnímat bibli jako nějaký dějepis. Samotné téma zabývající se touhle problematikou je velmi obsáhle a nedá se jako celek pojmout v internetové diskuzi. Lze tedy o tomhle dílčím způsobem diskutovat a hledat vysvětlení pro mnohé detaily nastoleného problému ale opravdu, křesťanství se o historii do značné míry opřít může, ale nestojí na ni. Totéž se dá napsat o celé bibli.
Amia:
„…Židovská kultura není nejstarší - jak Bible vysvětluje dobu a náboženství před ní? Nebo i Asiaté v těch letech, o židech neměli ani páru…“
velbloud:
Nemohu se ubránit obšírnosti při pokusu o odpověď na tuhle otázku. Podle judaismu a následně tedy i křesťanství, Bůh stvořil svět a jako třešinku na dortu, pak i člověka. Adama a Evu. Slovo Adam lze chápat jako jméno jedince, ale lze přeložit i jako „člověk“ a slovo Eva lze přeložit jako „živá“. Bůh tedy stvořil „člověka živého“ a lze to chápat tak, že se nejedná o pouhé dva jedince. Tihle první lidé, svedení satanem, se dopustili prvního (tzv. dědičného) hříchu. Jak pak střídalo jedno pokolení druhé, lidé postupně začali popírat existenci svého jediného Tvůrce. Satan jím v tom vydatně pomáhal. Situace by se vyvíjela k satanově konečnému vítězství, které by nastalo tím, že by obelháním dostal postupně na svou stranu všechny lidí. Někteří lidé však odmítli snazší, satanovu cestu bezuzdností v morálce a falešných hodnotách. Patřil k nim i jistý Abram, který žil se svou rodinou ve městě Ur. Jeho rod se odvozuje od Sema, který je jedním ze synů Adama. Zde je nutné připustit, že nám dnes již splývá, kdy se jedná o jednoho člověka a kdy se jedná o rod. Podobně jako Češi jsou odvození od praotce Čecha. Nicméně, Sem je pokládán za praotce všech Semitů, tedy Židů i všech Arabů. Abram pak je praotcem Izraelců. Protože Abram, jako jeden z mála ve své době, zachovával víru předků v jediného pravého Boha. A Bůh mu tedy vnuknul myšlenku, aby s celou svou rodinou opustil město Ur a vydal se do země, kterou mu Bůh zaslíbil. Abram poslechl. Posléze ho Bůh přejmenoval na Abraháma, ale to už je jiný příběh. Tím však je vysvětleno, že se v chronologických dějinných přehledech vyskytují i jiná náboženství než monoteismus, tedy než víra v jediného Boha. Pokud byla otázka směrovaná jinam, tak jsem to nepochopil já, a bylo by dobré zamyslet se nad přesnější formulaci případného problému.
Amia:
„…Dlouho nic a teprve potom, cca v polovině doby známého starověkého Egypta se začíná objevovat židovské náboženství…“
velbloud:
Dovolím si ještě krátce okomentovat tento postřeh. Já se domnívám, že člověk je stvořen jako věřící bytost a bez víry není schopen vůbec přežít. Je zřejmé, že tak moc, v tomhle ohledu nezáleží na „předmětu“ jeho víry. Ale věřit prostě musí. Je to můj soukromý postřeh, který nijak nesouvisí například ani s mou vírou. Z téhle své úvahy však vycházím, pokud chci, a já chci, zpochybnit ono „…Dlouho nic…“ To, že některé kultury a civilizace nezanechaly stopy své víry neznamená, že to byli naprostí bezvěrci. Jak si troufám tvrdit, naprostou nepřítomnost víry by nepřežili.
Děkuji za přání, ale teď nevím, mám přát dobrou chuť, když je před polednem? :-)  :-)

141 velbloud velbloud | 22. února 2011 v 12:44 | Reagovat

Oprava a omluva za desinformací. Nějakým myšlenkovým zkratem jsem napsal v předchozím příspěvku, že Sem byl jedním z Adamových synů. Není to pochopitelně pravda, Sem byl jedním ze tří synu Noeho, který byl rovněž zachráněn při biblické potopě světa.

142 Patrik Patrik | 22. února 2011 v 17:55 | Reagovat

[139]:
Historička fakt nejsem a zcela jistě mám špatně odhad dat, ale snad mě chápeš. Židovská kultura není nejstarší - jak Bible vysvětluje dobu a náboženství před ní? Nebo i Asiaté v těch letech, o židech neměli ani páru.

Dovolím si pridať pár informácii. Na rozdiel od evolučnej teórie podľa Biblie tento svet existuje cca 6-7 tisíc rokov. Od Adama po potopu cca 15 storočí o od potopy po začiatok nášho letopočtu 30 storočí. Podľa Biblie sa to dá skoro presne vypočítať, pretože napríklad pred potopou je rodokmeň s presnou dlžkou života jednotlivých ľudí. Tiež potom je uvedená aj u ostatných. Osobne som to nepočítal ale viem, že teológovia to spočítali.

Náboženstvo resp. viera Židov-Izraelitov je zhodné s vierou ľudí pred potopou. Ten istý obetný systém, ktorý bol vlastne len znovu pripomenutý  Izraelitom na Sinaji bol zjavený prvým ľuďom po páde do hriechu. Tým, ale že väčšia časť ľudstva ho prestala praktizovať a potom bola potopa -zabudlo sa naň. (Po potope zostalo len osem ľuďí)
Jeho ústrednou témou bola obeť báránka, ktorá bola zároveň názornou i praktickou záležitosťou. Jej význam bol v tom, že poukazovala, ako sa môže človek, ktorý na počiatku svate zhrešil proti Bohu a tým prišiel o večný život, znovu k Bohu vrátiť a žiť večne. Podstatou bolo to, že nie človek sa môže sám "očistiť" ale Boh to poriešil tým, že poslal na Zem svojho Syna, ktorý zomrel zástupnou smrťou a preto má jedine On možnosť vrátiť večný život ľuďom, ale len tým, ktorí v Neho veria.

Takže židovská kultúra síce nie je najstaršia, ale vo svojom obsahu je tá úplne prvá, ak sa na ňu dívame z hľadiska informácii o Bohu. I keď pred potopou sa nevolala židovská. Tak ako židia sa pôvodne volali Izraeliti od mena Izrael, ktoré dostál Jákob, keď bojoval s Bohom a zvíťazil - čo je význam mena Izrael.
Biblia nezaznamenáva všetky kultúry z pohľadu histórie našej zeme, mapuje tie udalosti, ktoré sa týkali ľudí, ktorí dostali práve spomínané informácie o Bohu, aby sa o nich v každej dobe mohli dozvedieť aj ostatný ľudia tohto sveta. :-) Pekný deň

143 Amia Amia | Web | 22. února 2011 v 21:45 | Reagovat

[140]: [142]:
Díky :-)

144 velbloud velbloud | 22. února 2011 v 21:56 | Reagovat

Za mne, není zač, zdarma jsem dostal, zdarma dávám. :-)

145 Patrik Patrik | 23. února 2011 v 10:54 | Reagovat

Amen

146 Ivan Ivan | E-mail | 15. listopadu 2011 v 16:51 | Reagovat

Ale žádný bůh není nikdo ho neviděl nikdy neslyšel a vytvořit si ho v hlavě může jen blázen, je mi 32 už jsem tu dlouho a chci odejít a nejsem větší blázen než ti co věří v nic.

147 Marpefi Marpefi | E-mail | 15. listopadu 2011 v 22:35 | Reagovat

[146]: Ahoj Ivane,

můžu Ti položi otázku?

Studoval jsi někdy blíže fyziku či biologii? Víš, jak úžasná je DNA či obyčejná buňka? Jak složité jsou zákonitosti vesmíru apod.?

Pokud ano, tak musíš uznat, že tvrzení "ono se to tak nějak udělalo samo" není až tak moc přesvědčivé...

A pokud ne samo, tak kdo?...

Tvůj život má cenu, ačkoliv ji možná teď pro svoji bolest nejsi schopen vidět.

Měj se hezky

Petr

148 slaktrafi slaktrafi | E-mail | 10. srpna 2012 v 17:24 | Reagovat

dve slova: hovno článok. človek ktorý nikdy nebol nešťastný ide poučovať. a ešte k tomu pletieš tvojho svinského šľaktrafeného boha. dopekla s ním a s jeho prekliatym životom, nech ide s ním doriti, o ten sa ho nikto neprosil, nech si ho berie, a kdď nie, tak chujdoňho. táto planéta je peklom, nič horšie, ako tento prežitok na tomto prekliatom svete nemôže byť horšie. boha, jak ma serú tí blbci so pseudoradmi, najradšej by som hneď.., a sú všade, a ja debil som si stanovil deň a teraz musím čakať. holt to mám za to, že som poctivý človek, a za tým čo poviem si stojím, ale poctivosť v tomto prekliatom svete sa nenosí a vždy si všetko odseriem len ja. ale už dosť, už sa to nedá ďajej. ak je boh, tak ho zabiem a ja budem bohom a každý dostane to čo si zaslúži ešte na tejto prekliatej planéte a žiadne prisprosté rozprávky o nebu a pekle.... bpoha jek to tu neznášam, mať už pokoj, už len chvýľu a budem slobodný...

149 Marpefi Marpefi | 10. srpna 2012 v 23:59 | Reagovat

[148]: Modlím se za Tebe, aby Tě Bůh osvobodil a zjevil Ti, jak moc Tě miluje!

150 light7 light7 | E-mail | Web | 22. února 2013 v 13:02 | Reagovat

Co se týče HIV, tak nepochází ze zoofilů ani z homosexuálů. Tahle nemoc byla vytvořena v laboratoři za účelem snížení počtu obyvatel na planetě. Tahle nemoc se objevila cca před 30 lety. Velkou skupinou nakažených jsou narkomané, kteří si aplikují drogu přímo do žíly a gayové. Co to může znamenat? Všichni tito lidé mohou být podle některých spekulací vnímáni určitými skupinami mocných jako „nežádoucí" a je nutné se jich prý zbavit. A to včetně použití síly nebo... nenápadné biologické zbraně: viru HIV. Já jsem bisexuálka, jsem schopna milovat obě pohlaví.
Sebevraždy jsou kapitolou samo o sobě a nepovažuji to za řešení.
Jsou lidé, kteří zkrátka žít nechtějí. Mají pocit, že jsou tady proti své vůli. Jsou tady jen proto, že to někdo chtěl. Nechtěli si vybírat ani jednu ani druhou stranu.
Existenci jednoho jediného boha nepopírám naopak v něj hluboce věřím. [86]: :-)

151 bůhjesatanovašlapka :-)) bůhjesatanovašlapka :-)) | 21. března 2013 v 15:36 | Reagovat

slaktraf máš můj úplný souhlas. bůh je jen slovo kterým nás straší pár jedinců kteří potřebují ovládnout svoji skupinu lidí... já se nechtěl narodit a jsem tady v tonto hnusu. Nesnáším matku a fotra, nesnáším sebe ...nesnáším že tady musím dýt :-!  :-!

152 Marpefi Marpefi | 22. března 2013 v 9:11 | Reagovat

[151]: Přesto Tě Bůh miluje a stvořil Tě, abys s Ním měl vztah...

Nemusíš takhle žít!!!...

153 Echodrops Echodrops | 30. srpna 2014 v 4:04 | Reagovat

Jistě že v Nové Zemi nebudou vrazi ani sebevrazi, neboť tam nebude důvodů k vraždám a sebevraždám.

154 side side | E-mail | Web | 15. července 2015 v 4:10 | Reagovat

Looking for wie erkennt man echte <a href="http://viagra7sideeffects.com/">viagra side effects</a>?   Your source for <a href="http://cialis7sideeffects.com/">cialis side effects</a> online information.

155 on on | E-mail | Web | 26. července 2015 v 20:13 | Reagovat

Biotin and the about it for best deals on <a href="http://sildenafil7online.com/">buy viagra in canada</a> a flea mall parts of.   <a href="http://tadalafil7online.com/">discount on cialis</a> didnt do anything really for me.

156 for for | E-mail | Web | 27. července 2015 v 5:18 | Reagovat

<a href="http://sildenafil7online.com/">viagra for women</a> works for people in different ways.   Isn�t fda fda for safety of piu potente <a href="http://tadalafil7online.com/">buy cialis shop tadalafil</a> o viagra.

157 generic_viagra generic_viagra | E-mail | Web | 29. října 2015 v 0:11 | Reagovat

Hello!
<a href="http://1generic10pills.com/">generic viagra</a> , <a href="http://2generic10pills.com/">generic cialis</a> ,

158 viagra viagra | E-mail | Web | 29. října 2015 v 11:46 | Reagovat

Hello!
<a href="http://1generic10pills.com/">get viagra without prescription</a> , <a href="http://2generic10pills.com/">generic cialis softtabs buy online</a> ,

159 without without | E-mail | Web | 13. listopadu 2015 v 19:14 | Reagovat

For some <a href="http://www.cheapmedpills11.com/">viagra without a doctor prescription online pharmacies</a> could be an ideal variant, for others – Cialis Super Active would suit more.   My own doc gave me a prescription for <a href="http://www.cheapharm11.com/">cialis without a doctors prescription canada</a> and I have hubby's Levitra to try.

160 viagra_reviews viagra_reviews | E-mail | Web | 17. listopadu 2015 v 7:01 | Reagovat

What <a href="http://www.pills11medonline.com/">viagra reviews</a> kolik to stojí Vulgarly Treatments all for zajímavým řešením.   <a href="http://edpills11.com/">cialis generic tadalafil</a> is available by prescription only and is not for everyone.

161 Pavel Veselý Pavel Veselý | E-mail | 19. listopadu 2016 v 13:14 | Reagovat

Dobrý den ,

  jsem věřící, nedávno jsem krom jiných kostelů navštívil i pražské Jezulátko, modlím se ale .......
Mám obrovské bolesti hlavy, krční páteře a levé sanice které žádný lékař neumí odstranit. Přes veškeré modlitby mám pocit že ani Bůh, ani Ježíš Kristus ani žádný svatý se nechce nade mnou slitovat a sejmout ze mne ty příšerné bolesti. Vím že je to hříšné, ale začínám uvažovat a ukončení svého života.

    S pozdravem    Pavel

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama